Gore-Tex® vs Sympatex

31. októbra 2023

Gore-Tex® je materiál, ktorý je celosvetovo známy a využívaný pre svoje početné vlastnosti, ako je priedušnosť, vetruvzdornosť a vodeodolnosť , vlastnosti, ktoré ho robia optimálnym pre outdoorové športy a aktivity.

Skladá sa teda z približne 9 miliárd mikropórov na štvorcový palec (asi 1,4 miliardy pórov na štvorcový centimeter). Sú dostatočne malé na to, aby neumožňovali prenikaniu vody zvonku, ale dostatočne veľké na to, aby umožňovali únik potu .

Je to tiež extrémne odolný materiál a vodeodolnosť je daná aj úpravou DWR (Durable Water Repellent), vďaka ktorej kvapky vody kĺžu po povrchu látky. Je vetruvzdorná a vysoko priedušná.

Tkanina GORE-TEX sa skladá z niekoľkých vrstiev.

Vnútorná vrstva mäkkej podšívky, na ktorej je umiestnená ochranná vrstva a nad ňou je umiestnená membrána Gore-Tex.

Nad Gore-Tex membránou sa nachádza ďalšia ochranná vrstva a nad ňou vonkajšia vrstva / škrupina, ktorá je zvyčajne vyrobená z Nylonu alebo Polyesteru , má štruktúru odolnú voči oderu a je potiahnutá DWR úpravou. Táto konformácia umožňuje únik potu a nedovoľuje vode a vetru prechádzať cez látku a membránu. Po určitom čase používania tkaniny Gore-Tex sa úprava DWR opotrebuje a začne strácať svoj výkon.

V závislosti od konštrukcie sa zvyčajne Gore-Tex tkanina skladá z 2, 2,5 alebo 3 vrstiev .

Dvojvrstvový laminát je vyrobený tak, aby zaisťoval všestrannosť a pohodlie pri používaní, zatiaľ čo trojvrstvový tuhší laminát je určený pre náročnejšie aktivity a tiež aby bol ľahký a nezaberal veľa miesta.

Technológia tkaniny SympaTex

SympaTex je technológia nepremokavých tkanín vyrobená spoločnosťou SympaTex Technologies GmbH v Nemecku, je šetrná k životnému prostrediu a 100% recyklovateľná.

Z hľadiska konštrukcie ide o neporéznu membránu , na rozdiel od ePTFE z Gore-Tex.

Teraz by vás mohla zaujímať priedušnosť , keďže sme už spomenuli, že mikropóry umožňujú Gore-Texu „dýchať“ ako tkanine.

Čo sa stane, je, že keď membrána naberie vysoké hladiny vlhkosti, roztiahne sa, čím umožní, aby sa vlhkosť z vnútra tela dostala von cez molekulové reťazce. Preto čím je vnútri bundy teplejšie a vlhkejšie, tým viac vlhkosti je membrána schopná odviesť von.

Možnosti laminátu

SympaTex tiež prichádza v niekoľkých možnostiach, ktoré slúžia na rôzne účely. Niektoré sú ľahšie a tie s hrubšou vrstvou sú odolnejšie a odolnejšie voči poveternostným vplyvom. Tie obsahujú: 2L laminát, 2,5L laminát, 3L laminát, 4L laminát

Hodnotenie vodotesnosti

Keďže sme začali s Gore-Texom , pozrime sa najprv na jeho vodotesnosť, ktorá meria približne 28 000 mm , a pri niektorých možnostiach to môžeme presiahnuť. To ju kategorizuje ako vysoko vodotesné, čo znamená dlhšiu životnosť pri silnom daždi alebo snežení.

Na druhej strane má SympaTex základný vodný stĺpec 20 000 mm , čím sa dostáva na takmer identickú výkonnostnú úroveň ako Gore-Tex, ale v niektorých vrstvách laminátu môže dosiahnuť až 45 000 mm.

Priedušnosť a odolnosť proti vetru

Ako sme už spomenuli, priedušnosť je schopnosť látky umožniť pare potu prechádzať a vystupovať. Táto schopnosť je merateľná a v prípade Gore-Tex je okolo 15 000 g/m2/24h na základnej úrovni. Rovnaký výkon má RET (odolnosť proti prenosu tepla odparovaním) 3, čo je značne priedušné.

V prípade SympaTex je k dispozícii iba meranie RET, ktoré sa pohybuje okolo 0,5 RET , vďaka čomu je vysoko priedušné.

Čo sa týka odolnosti voči vetru, obe látky sú odolné voči vetru.

Trvanlivosť a opotrebenie

Pokiaľ ide o odolnosť, Gore-Tex prevyšuje akúkoľvek technológiu tkanín , pretože membrána ePTFE je vysoko odolná a skutočne nepodlieha živlom ani opotrebovaniu. Preto z týchto dvoch vydrží dlhšie.

Pokiaľ ide o nosenie, SympaTex je jednoznačným víťazom, pretože je to veľmi pohodlná tkanina, ktorá má schopnosť značne sa roztiahnuť. Gore-Tex je vďaka ePTFE membráne dosť tuhý a ako taký nie je najpohodlnejší na nosenie.

Ktorý je lepší?

Pretože tieto látky fungujú veľmi podobne, nie je potrebné veľa zvážiť, ktorá možnosť je lepšia. Záleží od vás čo hľadáte.