Správny výber typu prilby a jej veľkosti

4. apríla 2020

Správny výber prilby je veľmi dôležitý, pretože nás chráni pred pádom či nepriaznivým počasím. Je to základný krok, či už jazdíte motocross na skútri, alebo cestnej motorke.

Typy prilieb podľa štýlu jazdy na motorke:

Integrálna prilba– je vhodná na rýchlu jazdu a pretekárov na okruhu. Ponúka výbornú aerodynamiku, bezpečnosť, je celistvá bez možnosti vyklápania.

Vyklápacia prilba– veľmi obľúbený typ z hľadiska bezpečnosti a komfortu na dlhé cesty. Časť prilby je možné vyklopiť v oblasti brady smerom hore.

Crossová prilba– adrenalínová off road jazda po členitom teréne, disponuje zosilnenou úpravou v oblasti brady, zvyčajne sú vybavené štítom ktorý chráni pred slnkom a odletujúcimi kamienkami. Tvár musí byť chránená off road okuliarmi.

Enduro prilba– na menej náročný terén ako sú napr. poľné cesty, tzv. viacúčelová kombinácia crossovej a integrálnej prilby

Otvorená prilba– je prispôsobená pre nižšie rýchlosti na kratšie cesty alebo na pokojnejšiu jazdu na skútroch a mopedoch. Prilby ponúkajú dve verzie otvorenú s plexi alebo otvorenú bez plexi, ktorá sa používa s okuliarmi.

Na to aby vám prilba poskytla dostatočnú bezpečnosť, musí správne sedieť na hlave. Základnú predstavu o veľkosti prilby vám poskytne zmeranie obvodu hlavy krajčírskym metrom nad obočím 1,5 cm (nad ušami). Podľa zmeraného obvodu je možné zvoliť vhodné číslo ( tabuľkové veľkosti a obvod hlavy do istej miery závisí aj od výrobcu).

prilba_na_motorku

Správne zvolená prilba (s kuklou alebo bez nej) musí na hlave sedieť pevne, pohodlne, nesmie vás tlačiť v oblasti spánkov a na temene. Výplň novej prilby je viac vystúpená , preto sa vám bude zdať trošku tesnejšia v oblasti lícnic – výplň sa časom poddá a bude sedieť presne na tvár užívateľa.

Overte si či v prilbe máte periférne videnie a tiež pohľad cez rameno. Nemala by vás obmedzovať vo voľnom pohybe, ale umožniť prirodzený pohyb. Prilba nesmie byť voľná a nesmie sa dať stiahnuť zozadu dopredu. Pridržte si prilbu rukami a skúste v nej pootočiť hlavu. Ak sa hlava v prilbe pohybuje voľne, je veľká. Naopak, ak ma tlačí v oblasti spánkov je malá.

Ak máte možnosť, najlepšie je vyskúšať si prilbu priamo počas jazdy.

Veľkosť prilby:

XXS 51-52 cm
XS 53- 54 cm
S 55-56 cm
M 57- 58 cm
L 59-60 cm
XL 61-62 cm
XXL 63-64 cm

Tieto veľkosti sú štandardne používané u väčšiny výrobcov motocyklových prilieb, ideálne je však si prilbu vyskúšať. So správnym výberom prilby vám veľmi radi poradíme aj pri návšteve našej predajne. Pokiaľ nemáte možnosť nás navštíviť, poradíme vám aj telefonicky alebo mailom. V pripade, že vám prilba „nesadne“ na prvý krát, vymeníme ju za správnu veľkosť.